منو اصلی
اخبار > برای تحقق تمدن نوین اسلامی ابتدا باید ستون‌های اصلی آن را بشناسیم
 


  چاپ        ارسال به دوست

حجت‌الاسلام محمدیان:

برای تحقق تمدن نوین اسلامی ابتدا باید ستون‌های اصلی آن را بشناسیم

چهاردهمین اردوی تشکیلاتی- آموزشی جهاد اکبر اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل سراسر کشور با شعار « دانشجوی انقلابی، دانشگاه اسلامی، زمینه ساز تحقق تمدن نوین اسلامی» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، در مشهد مقدس آغاز شد.

​حجت‌الاسلام محمدیان در ابتدا پیرامون عنوان اردوی «جهاد اکبر» است، گفت : ابتدا پیشکسوتان انجمن اسلامی در دوره دوم خرداد دورهم جمع شدند و این مجموعه را تشکیل دادند. در آن زمان شرایط بسیار سختی برای نیروهای حزب اللهی وجود داشت آنها این کار را با اخلاص انجام داده و نتایج ارزشمندی برای دانشگاه‌ها و جامعه به بار آوردند.

وی انتخاب عنوان «جهاد اکبر» را برای این اردو، نشان اخلاص پیشکسوتان این اتحادیه دانست و در ادامه افزود: اگر جهاد اکبر با جهاد اصغر را مقایسه کنیم متوجه می‌شویم که جهاد اکبر بسیار سخت‌تر از جهاد اصغر است.

حجت‌الاسلام محمدیان اضافه کرد: که پیامبر (ص) به کسانی که از جنگ بازگشته بودند گفتند:« مرحبا از جهاد اصغر بازگشتید» و آنها درپاسخ به پیامبر گفتند: « آیا این که ما جان خود را در دست گرفته و به جنگ رفته‌ایم و شما آن را کوچک می‌پندارید» و پیامبر در جواب به آنها گفتند: « جهاد با نفس خیلی سخت‌تر است و عظمتش بیشتر از جهاد اصغر است. چرا که نفس انسان را ذلیل و فقیر می‌کند و او را محدود به شکم و اطرافش می‌کند.»

وی در ادامه اذعان داشت: جهاد اکبر تذکری برای همه ما است و اگر در جهاد اکبر پیروز نشویم مشخص نیست که در جهاد اصغر هم پیروز شویم و مهم‌ترین خواسته ما باید این باشد که بر نفس اماره پیروز گردیم.

حجت‌الاسلام محمدیان با اشاره به شعار چهاردهمین اردوی آموزشی- تشکیلاتی جهاد اکبر، در مورد تمدن نوین اسلامی، گفت: تحقق این امر عزم‌های راسخ و گذشتن از دنیا و معامله با خدا را می طلبد. امید رهبر برای این کار به جوانانی مثل شماست. امسال مقام معظم رهبری چندین بار به مسئولین تذکر دادند که به جوانان توجه کنید که هم بیشتر می‌فهمند و هم بیشتر نقش ایفا می‌کنند، ایشان در دیدار با جوانان مسرور می‌شوند و گویی روح تازه پیدا می کنند.

وی خطاب به جوانان گفت: خود را آماده کنید که کار بزرگی در پیش است. برای تحقق تمدن نوین اسلامی ابتدا باید ستون‌های اصلی تمدن اسلامی که پیامبر بنا نهاد را بشناسیم.

حجت‌الاسلام محمدیان در ادامه توجه به علم و اندیشیدن، ارزش تلقی کردن آگاهی و تلاش برای فهم بیشتر، قداست کار، مسئولیت پذیری نسبت به محرومین و مظلومین و اخلاق و معنویت را از پایه های اصلی تمدن اسلامی برشمرد.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در ادامه گفت: بدون پیشرفت علمی و کار شبانه‌روزی، کار جهادی، روحیه جهادی توجه به مسئولیت‌های اجتماعی و جهانی و توجه به انسان‌های همه مکاتب دنیا، توجه به مظلومین و محرومین، خلوص و عرفان ناب اسلامی تمدن نوین اسلامی نمی تواند شکل گیرد.

وی در پایان دهه فجر را به دانشجویان تبریک گفت و افزود: اگر ما خودمان را در این مسیر وقف کنیم قطعا خداوند هم ما را یاری خواهد کرد و ما افتخار احیاء تمدن اسلامی را می‌توانیم نصیب خود کنیم که کشور ایران لایق این مسئله نیز است.

فارس نيوز


١٦:٣٥ - شنبه ١٠ بهمن ١٣٩٤    /    عدد : ٤٧٩٧٤٥    /    تعداد نمایش : ١٤٠٣