منو اصلی
اخبار > مناظره دو جناح سياسي و برداشت دانشجويان
 


  چاپ        ارسال به دوست

به مناسبت روز دانشجو

مناظره دو جناح سياسي و برداشت دانشجويان

نبویان در مورد سیاست خارجی دولت تدبیر و امید گفت: اکثریت تمرکز سیاست خارجی دولت روحانی مذاکرات هسته‌ای بوده است و باید بررسی کنیم که آیا برجام می تواند منافع ملت را تامین کند یا خیر که اگر تامین کند دیپلماسی ایشان درست بوده اما اگر نتواند این دیپلماسی نادرست بوده است که بنده گزینه دوم را قبول دارم.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، نبویان، نماینده مجلس شورای اسلامی در مناظره بررسی سیاست خارجی دولت با تمرکز بر برجام که امروز 17 آذر با کواکبیان، فعال سیاسی اصلاح طلب در دانشگاه شاهد برگزار شد ضمن بیان فرمایش رهبری مبنی بر عدم خوش بینی گفت: برنامه شش جز دارد ابتدا مقدمه و پنج زمینه نیز در آن می باشد.

 

وی افزود: زمینه اول تعهدات ایران است زمینه دوم تعهدات آنها است که تحریم ها را بردارند زمینه سوم همکاری های صلح آمیز است زمینه چهارم که یکی از بدعت هایی است که مطلقا در جایی سابقه ندارد به نام تشکیل کمیسیون مشترک و زمینه پنجم هم مرحله اجرا است.

 

نبویان با اشاره به اینکه در بررسی برجام کاری به صحبت های آقای جلیلی و ظریف ندارم گفت: برای بررسی فقط به متن برجام کار دارم روز اجرا روزی است که ما باید تعهدات خود را انجام دهیم و آژانس هم باید راستی آزمایی کند و بعد از آنها شروع به انجام تعهدات خود می کنند ابزار فشار مردم بحث هسته ای بود و ابزار فشار آمریکا تحریم بوده است. به ما گفتند اول ابزار فشار خود را بردارید و آژانس هم بیاید آن را تایید کند و سپس ما ابزار فشار خود را برمی داریم.

 

وی در رابطه با نامه اوباما جهت مذاکره با ایران گفت: اوباما مجبور شد که غنی سازی را به رسمیت بشناسد آیا این مبتنی بر سیاست خارجی دولت قبل است یا دولت فعلی در برجام 90 درصد منافع ملی را از دست داده ایم چرا در وین، ژنو و لوزان اول ما باید تعهد بدهیم متن برجام را چه کسی نوشته است ما برای سفینه های فضایی پیشرانه های زیردریایی به غنی سازی بالای 60 درصد نیازمند هستیم.

 

نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به مصوبه مجلس هفتم مبنی بر تولید بیست هزار مگاوات برق از صنایع هسته ای گفت: با این شرایط ما نیاز به بیست مرکز مثل نطنز داریم قبلا به آژانس نامه داده بودیم که ده مرکز مثل نطنز می خواهیم بسازیم در حالی که آقایان تعهد دادند ما مرکز دیگر غنی سازی نمی سازیم رهبری فرمودند ده سال یک عمر است چرا رفتند و 15 سال تعهد دادند که هیچ مرکزی غنی سازی دیگری نمی سازیم.

 

نبویان با اشاره به گزارشات آژانس در مورد صنعت هسته ای ایران گفت: در دولت سابق 15400 سانتریفوژ نسل یک، 1008 سانتریفیوژ نسل دو 308 سانتریفیوژ نسل هشت نصب کرده بودند در توافق ژنو آمریکا تعهد گرفت که هر مقداری که سانتریفیوژ دارید کافی است و دیگر نصب نکنید در لوزان با توجه به نیاز تولید برق در هر هزار مگاوات به 50 هزار سانتریفیوژ پذیرفتند که 5060 سانتریفیوژ باقی بماند و حتی گفته اند که زیرساخت های آن را نیز جمع کنید سوخت بیست درصد نیاز یک میلیون بیمار حاد سرطانی است این دروغ محض است که رهبری در جریان جزئیات مذاکرات هسته ای بوده است ایشان کلیاتی دارند که خطوط قرمز است و آن هم رعایت نشده است.

 

عضو مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در مذاکرات وین به 3.67 غنی سازی رسیدیم این مقدار غنی سازی به چه درد می خورد از بیست درصد به 3.67 رسیدیم از 18 هزار سانتریفیوژ به 5060 سانتریفیوژ آن هم از نوع نسل یک رسیدیم.

 

نبویان در مورد تایید برجام توسط رهبری گفت: قرارداد بین المللی که با 28 شراط تایید شود چه نشانه ای دارد کجا برجام آمده است که پی ام دی بسته شود به غیر از آقای صالحی دانشمندان دیگری هم داریم که مخالف ایشان هستند مثل دکتر عباسی آقای دکتر صالحی پیش من قسم جلاله خورد و دروغ بود آقای کمالوندی حرفی زدند که دروغ بود یعنی در متن نیامده بود برای اینکه بدانیم حرف چه کسی درست است متن برجام را بخوانید آقای ظریف متن برجام را یک بار هم با دقت نخوانده است.

 

وی در مورد اینکه در دولت قبل وضعیت به جایی رسیده بود که دیگر نمی توانستیم ادامه دهیم خاطرنشان کرد: چه کسی این حرف را گفته است رهبری گفته است؟ در توافق ژنو گفته است از پنج درصد بیشتر غنی سازی ممنوع و آقایان هم امضا کردند در فردو گفتند اصلا غنی سازی ممنوع یعنی هر مذاکراتی که ما می رفتیم عقب تر می آمدیم همین 1044 سانتریفیوژ هم فشار رهبری بوده است آمریکا به ما می گوید سانتریفیوژ را جمع کن جایی انبار را هم به ما می گوید به ما می گوید کجا باشد داروهایی که در بحث هسته ای تولید می شود کمتر از یک ساعت دوام دارد ما در فردو بیست درصد غنی سازی را به صفر رساندیم ایم.

 

وی تصریح کرد: هر وقت سانتریفیوژ خوابید کراشش رو به بالاست ما به عنوان کمیسیون برجام سوالات را به صالحی دادیم که ایشان جواب دادند حتی تحقیق و توسعه از نوع رادیو ایزوتوپ ها هم به صرفه نظام نیست.

 

وی افزود: بانی قطعنامه ها آقای روحانی است به ما گفتند امنیت اسرائیل در توافق وین باید تامین شود که شد راکتور 40 مگاواتی را در وین 20 مگاوات کردند سوخت طبیعی هم ممنوع است پلوتونیوم برایمان مصارف زیادی داشت که یکی از آنها ترس اسرائیل از ما بود اسرائیل به هزار دلیل به ما حمله نمی کند که یکی از آنها همین پلوتونیوم بوده است در بند دیگر ده زمینه اول می گوید ایران قصد دارد ارسال کند همه سوخت های مصرف شده تمام راکتورهای حال و آینده را به خارج آینده یعنی کی؟ آقای روحانی در 23 تیر امسال گفتند ما محدودیت بالا هشت سال نداریم اما در برجام آمده است برای 15 سال و بالاتر حق بازفرآوری نداریم یعنی تا ابد حق بازفرآوری نداریم.

 

نبویان در ادامه گفت: ما در نطنز، فردو و اراک منافع خود را داده ایم دیگر از صنعت هسته ای چه باقی می ماند؟ رهبری در دوم تیر ماه فرمودند اینها (آمریکا) دو هدف دارند یکی اینکه صنعت هسته ای را دکوراسیون شود نکته دوم این است که دولت کنونی آمریکا به این توافق نیاز دارد یک پیروزی بزرگی برای آنها می باشد. این پیروزی، پیروزی بر انقلاب اسلامی است یعنی توافق وین به تعبیر رهبری پیروزی بر انقلاب شده است این بحث منافع 80 میلیون ایرانی است و در دولت سابق تحقیق و توسعه به صورت کامل در حد توان ادامه داشت بازیافت اورانیوم و ... جریان داشته است.

 

این عضو کمیسیون برجام در ادامه گفت: در دو سال گذشته یک میلیون نفر به آمار بیکاران با تدبیر دولت افزایش یافته است نه فقط صنعت هسته ای ما از بین رفته است بلکه دانش هسته ای ما نیز از بین رفته است یک آبشار با زنجیره 164 تایی باید فراهم شود که تست آن کامل باشد حال تعهد داده ایم که در طول ده سال آبشار با ماشین تکی باشد ماموران آژانس براساس صحبت های خود آقای روحانی جاسوس هستند در 12 نفر از ماموران آژانس که به همراه آمانو به تهران آمده بودند دو نفر عضو سرویس های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی و فرانسه بودند.

 

نبویان با اشاره به اینکه آمار دولت قبل را از اطلاعات آژانس می گویم گفت: چه کاری به احمدی نژاد دارم دسترسی به تمام اماکن نظامی را داده اند آدرس آن بند 71 تا 78 برجام است پروتکل الحاقی اجازه بررسی هر مکان را به آژانس می دهد در قطعنامه آمده است ایران ملزم است به هر درخواست آژانس جواب مثبت دهد ما تعهد کرده ایم علاوه بر آژانس به شورای امنیت هم اطلاع دهیم.

 

نبویان در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان مبنی بر فساد مالی شهرام جزایری و رحیمی خاطرنشان کرد: پرونده کرسنت زیر نظر وزیر نفت بوده است که در آن 14.5 میلیارد دلار ضرر به ایران وارد شده است تمام فساد پرونده رحیمی پنج میلیارد تومان می باشد.

 

کواکبیان در ادامه این مناظره در مورد بررسی سیاست خارجی دولت روحانی گفت: خودم هم نقدهایی دارم و معتقدم برای یک ارزیابی جامع چاره ای نیست جز اینکه چرا رفتیم بر سر مذاکره دوستان تعمدا یا سهوا بحث های قبلی را می خواهند نابود کنند اگر برجام نه چه چیزی جایگزین آن باید باشد سلطان قابوس چند بار درخواست مذاکره داده بود و رهبری خیلی موافق آن نبودند تا اینکه اوباما مستقیم نامه نوشت.

 

مدیر مسئول روزنامه مردم سالاری با اشاره به اینکه مذاکرات از دولت قبل آغاز شده بود افزود: بعد از چند دور مذاکره قرار بر ادامه آن در این دولت شد چندین قطعنامه که ذیل فصل هفت نیز بود در دست ما بود اگر می خواستیم بمب هسته ای درست کنیم قطعا برجام به درد ما نمی خورد پس از سخنان رهبری مبنی بر نرمش قهرمانانه در اسلام سیستم سیاست خارجی عوض شد و براساس این مبنا بهتر از این نمی توان برجام را نوشت.

 

این فعال اصلاح طلب با بیان اینکه دو جا رهبری برجام را تایید کردند تصریح کرد: یک مصوبات شورای عالی امنیت ملی طبق قانون کلیات مصوبات این شورا پس از تایید رهبری قابلیت اجرا دارد و دیگری نامه دوم تایید مجدد رهبری بوده است مگر می شود با حضور رهبری 90 درصد منافع ملی از بین برود؟ یک بار آقای جلیلی به کمیسیون نیامدند من در بحث آقای ظریف شخصیتی را ندیدم که این قدر رهبری از شجاعت و تدین شان دفاع کرده باشند اصلا تیم قبلی چنین شجاعتی را نداشته است می رفتند مذاکره می کردند که سری بعدی کجا برویم مذاکره کنیم واقعیت این است که اصلا به بیست درصد غنی سازی احتیاج نداریم از ما بیشتر دکتر صالحی اطلاعات دارد.

 

وی در ادامه افزود: در بیانیه تهران زمان آقای متکی آنها قبول کردند که بیست درصد را به ما بدهند اما زیر حرف شان زدند انبارهای ما پر از دارو است فناوری آن دست ماست تصویب مجلس نشان از تایید دارد شورای عالی امنیت ملی تایید کرده است رهبری با دو سند تایید کرده اند شک نکنید در 24 آذر پی ام دی را می بندند پرونده ای که 15 سال بر سر ما بوده است، بهترین توافق صورت گرفته است.

 

کواکبیان با اشاره به نمایش فیلم مشکلات اجتماعی در مجلس خاطرنشان کرد: این فیلم را برای شما دانشجویان نشان ندادند اما برای آقای نبویان نشان دادند که چهار و نیم میلیون بیکار داریم فحشای ایجاد شده در هشت سال دولت قبل بوده است قطعا ما محدودیت پذیرفته ایم. در دراز مدت محدودیت ها بهتر خواهد شد برای اولین بار شش کشور قدرتمند دنیا در مقابل جمهوری اسلامی ایران زانو زدند پذیرفتند حق غنی سازی را اما در هشت سال گذشته همین حق را هم نتوانستید بگیرید.

 

مدیر مسئول روزنامه مردم سالاری در ادامه افزود: اگر موافق نظر رهبری باشید چرا پلوتونیوم داشته باشیم؟ اسرائیل را مقاومت حزب الله از بین می برد نه بمب اتم قدرت جهان اسلام باید اسرائیل را نابود کند بیشترین مخالف برجام عربستان است که بیست میلیون دلار خرج کرده برای لابی تا اینکه برجام شکل نگیرد ما چند دستاورد داشته ایم و محدودیت هم داریم.

 

این فعال سیاسی اصلاح طلب خاطرنشان کرد: اوباما برای مسائل داخلی خود به ایران نامه نوشت به عنوان یک مطلع در بحث هسته ای می گویم که صنعت هسته ای ما تعطیل نشده است بلکه محدود شده است و در دراز مدت بهتر نیز می شود اگر قدرت هسته ای داشته باشیم و تمام دنیا با ما مقابله کند بهتر است یا محدودیت داشته باشیم و همه دنیا حق را بپذیرد؟

 

نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در مجموع نیاییم مورد به مورد برجام را بررسی کنیم و بگوییم 90 درصد منافع از بین می رود چند روز دیگر پی ام دی را برمی دارند و قطعنامه ها یک جا از بین می رود که این موفقیت بزرگی است شاید در موضوعات دیگر هم مذاکره کردیم تا اینجا هم زیر تعهدات خود نزده اند گزارش آمانو هم خیلی سفیدتر از قبلی ها است.

 

وی با اشاره به اینکه ما از اول هم گفته ایم محدودیت پذیرفته ایم اما این به این معنی نیست که صنعت هسته ای تعطیل می شود گفت: صنعت هسته ای از قبل هم پیشرفته تر و رسمی تر می شود اینکه ما موشک عماد را در این شرایط فرستادیم چیز دیگری جز اقتدار را می رساند؟ شما که می گفتید صنایع موشکی را بستند در عرصه دیپلماسی ما موفقیت هایی داشته ایم شاید اگر می شد بهتر از این هم مذاکره کرد ما موافق آن هم بودیم. دولت ها می آیند و می روند بحث بر سر منافع ملی است من تعجب می کنم هنوز آقای نبویان دارند از احمدی نژاد طرفداری می کنند حتی گروه یکتا هم اعلام برائت می کند.


٠٧:٣٧ - چهارشنبه ١٨ آذر ١٣٩٤    /    عدد : ٤٧١٢٣٥    /    تعداد نمایش : ٥٥١