منو اصلی
اخبار > جانم فدایت ای آنکه تو آرزوی قلب هر مشتاق آرزومندی
 


  چاپ        ارسال به دوست

دلنوشته ای برای اربعین زینب سلام الله علیها

جانم فدایت ای آنکه تو آرزوی قلب هر مشتاق آرزومندی

بسم الله  بسم الله الرحمن الرحیم  بسم رب الشهدا و الصدیقین . بسم رب الحسین . رسیدیم اما خیلی دیر شده بود   مکان همان مکان بود ولی زمان ما را با خود به عصر دیگری منتقل کرده بود و کار از کار گذشته بود. عاشورای سال شصت و یک کجا و 1394 شمسی کجا . ولی اُسرا با پای پیاده در اربعین حسینی خودشان را به قبور شهدا رسانده بودند همان ها که سیل خون را در کربلا در مدت کمتر از یک روز با بی رحمی هر چه تمام به چشم خویش دیده بودند. زیارت اربعین حضرت زینب سلام الله علیها همان چهلم امام باشد یا چهلم سال بعد از شهادت امام حسین علیه السلام فرقی نمی کند مهم اصل زیارت اربعین است که امام حسن عسگری علیه السلام  زیارت اربعین را یکی از نشانه های شیعه می دانند و چه خوش گفت آن که فرمود : آنانکه رفتند کار حسینی کردند و آنانکه باقی ماندند باید کار زینبی کنند وگرنه .... . آری  اگر چه عاشورای سال 61  با امام زمان آن زمان یعنی امام حسین علیه السلام نبودیم ولی امسال و همین الان می توانیم با امام زمان خودمان باشیم که فرموده اند کلهم نور واحد چنانچه حضرت زینب سلام الله علیها  بعد از کربلا با امام سجاد علیه السلام بودند اگر چه عاشورا در آن واقعه عظیم و مصیبت کربلا یار آن امام نبودیم ولی بنا به روایت کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا همراه کاروان زینب سلام الله علیها پابه پای جابر و کاروان اُسرا و به همراه امام زمان علیه السلام به یاری آن حضرت در راستای معرفی اهداف قیام ایشان راهی کربلای معلا شدیم تا شاید منصوری شویم بر ذکر هل ناصر من ینصرنی  .

عاشورای امسال که در حرم شرف حضور داشتیم امام همچنان در قتلگاه تنها بودند قمه زن ها ایشان را به محاصره در آورده بودند و چنان بود که داخل حرم در فاصله نیم متری خیلی راحت می توانستی آنحضرت را زیات کنی . همه صحن حرم و خیابانهای کربلا پر از خون نجسی بود که قمه زن ها آن را دماء الحسین یاد می نمودند و پاک پاک و از احکام الحسین بی خبر بودند و آنها که خبر از آیه تطهیر داشتند نمی توانستند روی بالهای فرشتگان را نجس نموده و در نهایت نمی توانستند وارد حرم شوند و آنها که داخل حرم شرف حضور داشتند از شب عاشورا یا قبل از اذان صبح عاشورا پیش امام بودند و در بین قمه زنها یکسری افراد با دوربین های مخصوصی آمده بودند که هدف آن ها کاملا مشخص بود که می خواهند چگونه شیعیان را معرفی کنند در حالیکه در سایر مراسمات شیعیان از چنین دوربین هایی خبری نبود . امن ترین جای عالم که مکه و منا باشد امسال چه کردند و چگونه به عالم معرفی نمودند و حال آنکه آنجا مسلمانان بودند و اینجا، شیعیان همان یک فرقه هدایت یافته از 72 فرقه مسلمین و آن یک فرقه را به عالم جز بصورت وحشی و خونریز معرفی نمی کنند . گفتمش فیلم برداری می کنی اشکال ندارد ولی پخش نکن ؛ برآشفت وگفت چه احتیاج به بنده، که خدا پخش می کند . گفتمش که حدیثی از امام حسین علیه السلام پخش کن که از زبان مبارک و قلب سلیم و از دل و جان آن حجت الهی صادر گردیده  و خود آن حضرات ما را به این کار امر فرموده اند و بعبارتی اصل خورشید را بچسب و این شمعها را رها کن که جواب بسیار بدی داد آری با این اوضاع و با این افراد بی بصیرت ، باید پا به پای کاروان حضرت زینب سلام الله علیها حرکت نمود و پیام عاشورا که پیام همه اسلام در آن نهفته است را به گوش جهانیان رساند و این وظیفه ای است بر عهده تک تک شیعیان که داد بزنند تا آن گوش و چشمهایی که از سخنان رسوب شده ماهواره ها کر و کور شده اند حقیقت مطلب را بدانند آری سخت است از سد تبلیغاتی معاویه صفتان عالم گذشت ولی نباید نشست و دست روی دست گذاشت و باید همچنان بر معاویه لعن نمود همان معاویه ای که شیعیان را جز یک مشت خونریز معرفی نمی کنند  و چه کار بزرگی نموده اند شیعیان واقعی مکتب حسینی در کشورهای خارجی که در روز عاشورا بخاطر امام حسین خونشان را با حضور در بیمارستانهای آن کشورها به بیماران اهدا نمودند آیا هیچ رسانه خارجی این پیام را منتشر نمود .

به زیارت که مشرف شدی می خوانی السلام علی عمود الدین و یاد حدیثی می افتی که بر روی سجاده نقش بسته  است : الصلاه عمود الدین. آری با چیدن آیه و حدیث کنار هم بر معرفت زیارت می افزایی که فرموده اند یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَابْتَغُواْ إِلَیهِ الْوَسِیلَةَ  و در جای دیگری قران می فرماید واستعینوا بالصبر و الصلوه   و در حدیثی به نام معرفت از کتاب بحار الانوار ج26ص161 که در آنجا حضرت امیر علی (علیه السلام) این آیه را تفسیر نموده اند وصبر را به رسول خدا(صلی علیه وآله وسلم) وصلاه را به اقامه ولایت خودشان توضیح داده اند و در ادامه این آیه هست که "فانها لکبیره الا علی الخاشعین" و آنحضرت خاشعون را با عبارتی به شیعیان با بصیرت نسبت داده اند : والخاشعون هم الشیعه المستبصرون .

 آری در احوالات حضرت عباس علیه السلام آمده است که امام صادق (علیه السلام) می فرمایند:« کان عمنا العباس‌ بن علی نافذ البصیرة . و همین بصیرت واژه ای است که رهبر معظم انقلاب مدتی است به این مطلب بسیار تاکید می فرمایند و دیدم کسی را در حرمش می گفت یا ابوالفضل خوشا به سعادتت که امام زمانت را یاری کردی دعا کن که ما هم امام زمانمان را یاری کنیم و این گوشه ای از بصیرت است که اگر بخواهی به همه آن برسی بایستی مثل حضرت ابوالفضل علیه السلام تا آخر با امامت همراه شوی و همچنانکه در زیارت عاشورا برای امام حسین علیه السلام  می خوانی بابی انت و امی  ، آنزمان که ما نبودیم پدر و مادرانمان فدای شما ولی الان که هستیم  ندبه کنان در دعای ندبه به امام زمان علیه السلام باید عرضه بداریم 

بابی  انت واُمی ونفسی لک الوقاء والحمی

پدر و مادر و جانم فدا و نگهدار و حامي تو باد

بنفسی انت من مغیب لم یخل منا

(جانم فدایت ای آن غایبی که از ما کناره نداری (بلکه در میان ما هستی و نگهبان و ناظر و حافظ مائی ) ،

بنفسی انت من نازح ما نزح عنا

جانم بقربانت ای آن کسی که پنهانی ولی از ما خالی نیستی، و دوری ولی از ما جدا نیستی ).

بنفسی انت امنیة شائق یتمنی من مؤمن و مؤمنه ذکرا فحنا

(جانم فدایت ای آنکه تو آرزوی قلب هر مشتاق آرزومندی از مرد و زن مؤمن که تو را یاد آورند و ناله کنند ).
بنفسی انت من عقید عزلا یسامی

 (جانم فدای تو ای آن سرشته عزت و جلالتی که کسی را بدان برتری نبود).

و آنقدر باید ناله سردهیم و بگوییم جانم فدایت تا اینکه ما را نیز به همراهی کسی بپذیرند که منتقم خون شهید کربلاست. از استادم شنیدم که می فرمود بیست سال بلکه بیشتر ( اشتباه از بنده است ) با وضویی که برای نماز مغرب می گرفت با همان وضو نماز صبح را خوانده بود که توفیق  همراهی با کاروان  امام حسین علیه السلام و در نهایت  افتخار شهادت در رکابش را کسب کرده بود ما برای امام زمانمان چه کرده ایم و این سوالی است چون غرش رعد در اعماق وجود آدمی که من برای امام زمانم چه کرده ام و بدتر از آن، اینکه اگر کار مثبتی انجام نداده ام آیا در پی رضایت آنحضرت قدمی برداشته ام یا برای کسب رضایت و خشنودی ایشان آیا یک قدم از کارهای بد به عقب برگشته ام . شنیدم کسی را که دعایی بدین مضمون نمود که خدایا قلب امام زمان را از ما خشنود کن یاد دعای آدم تنبلی افتادم که می گفت خدایا راه راست را به سمت ما کج بفرما و در آن مجلس دیدم که عارفی به صدای بلند چنین دعا فرمودند که خدایا ما را مورد پسند حضرت قرار بده ... آمین . 

در راه که می رفتیم  دو سه نفری مودبانه به راننده گفتند که اتوبوس رو برا نماز نگه دار تا نماز صبح مان  قضا نشود خیلی گوشش بدهکار نشد که نشد یکی از میان برخاست و گفت نگه دار و ایشان گفت جای مناسبی نیست و کمی آنطرفتر مکان مناسبی است و ایشان گفت اگر بعد طلوع خورشید در کاخ نیاوران هم نگه داری دیگر نوشدارویی است بعد مرگ سهراب و چون باز گوشش بدهکار نبود چنان دادی بر سر راننده کشید که تا یک دقیقه بعد نگه داشت همه که نمازشان را با تیمم و... انجام دادند همه از ایشان تشکر نمودند نباشد دیر بکربلا برسیم که اگر بعد از ظهور امام زمان برسیم نمازی است بعد از طلوع آفتاب باید مدیریت خوبی داشته باشیم و از این صحنه و بزرزگترین کنگره مسلمین دیرتر از کشورهای بیگانه نرسیم که کار از کارزار می گذرد.

در ابتدای شهر حله که تازه اذان گفته بود یکی از بچه ها به اول وقت اشاره نمود و در ادامه گفت که ممکن است اگر سوار ماشین شویم تا بمرز برسیم آفتاب غروب می کند و ماشین نگه  ندارد که بعد از نماز و سوار شدن به ماشین یکی از مسافرین در مناظره ای که با دوستان ما در همین مورد داشت گفت : این حق الناس است که شما ماشین را برای نماز نگه دارید وقت دیگران گرفته می شود و در جواب سوالی که از ایشان پرسیده شد اگر شما نماز نخوانده باشید و ما راضی به پیاده شدن شما برای نماز نباشیم آیا شما نماز نمی خوانید ایشان جواب داد که در داخل همین خود رو حین سفر می خوانم.

   به زبان عربی زیاد مسلط نبود ولی می گفت الا یا اهل العالم و یا اهل العراق لا نفرق بینی و بینکم مولانی مولاکم و هو امیرالمومنین و آخرنا الامام صاحبنا و مولانا حجه ابن الحسن العسگری و به زبان فارسی می گفت پرندگان مرز جغرافیایی نمی شناسند و ما شیعیان  همه در زیر سایه سار حضرت امیر و همه ایمه معصومین و حضرت سیدالشهدا  زیرخیمه گاه  به یاد سالار شهیدان عهد و پیمان می بندیم و می گوییم هیهات منا الذله و انی سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم و این همان معنای "لبیک یا حسین" یا" لبیک یا عباس " یا "  لبیک یا حجه بن الحسن " هست و این آخرین لبیک را من از کسی نشنیدم  .

هدف قیام امام حسین علیه اسلام امر به معروف بود و نهی از منکر و در این مسیر پیاده روی بایستی دنبال هر معروفی بود و ظرفیت را برای گیرنده هر معروفی افزایش داد و تا آنجا که قبله ات کعبه حسینی شود وگیرنده های پشت بام ها همان بتهای کعبه سرنگون شود و چه خوش می گفت پیرمرد قد خمیه در برابر سوالی که چرا  ایام اربعین با پای پیاده زیارت میروی فرمود: با سر بایبستی رفت ، و در ادامه افزود که این دهه ذی الحجه هست. شاید سایر ایام مکه بروی ؛ ولی کسی حاجی می شود که دهه ذی الحجه مشرف شود . 

در شهر کوت خانه ای رفتیم که متوجه نشدیم کی جوراب هایمان را شستند و کسی میگفت در خانه خودمان کسی به آن دست نمی زند.  فردا شبی را با یکسری دیگر از زایران در خانه ای از اهالی کوفه مهمان بودیم که از خاطرات محل خواب دیشبشان تعریف می کردند که خانه ای مهمان بودند که صاحبخانه سایلی بوده که چند ماه پیش بچه گوسفندی را خریداری کرده بوده که در ایام اربعین برای زایران حسینی سر بِبُرد و در اصرار زایران مبنی بر دریافت مبلغ گفته بود سایر ایام همسایه ها کمکم می کنند ولی الان از هیچ کس قبول نمی کنم خدایا چه خدمت خالصانه ای انجام می دادند . 

وارد مسجد سهله  که شدیم کسی ما را مهمون کرد که داد می زد مبیت، حمام یعنی شب برا خوابیدن و دوش گرفتن جا دارم سوار ماشینش کرد و رفتیم خونه ایشان ، فقط یک جمله بگویم که ایشان گفتند " من برای زیارت امام خمینی رحمه الله علیه  وارد حرمش شدم و شهدا را نیز زیارت کردم " شهدا را ؟ کدام شهدا ؟ آری یاد جمله ای افتادم که عاشورای امسال در کربلا از یکی از اهالی کوت شنیدم که می گفت : در جنگ تحمیلی مرده های ما هلاک شدند ولی مرده های شما شهیدند .

قبل از رفتن ازپیرمردی مشورت گرفتم که گفت : اگر می توانی بروی برو  وگرنه راهشان را برو خلاصه رفتیم و آخر سفر، جهت تهیه مهر و تسبیح راهی بازاری که کنار حرم امام حسین علیه السلام بود قدم گذاشتیم با شگفتی کامل در فاصله کمتر از 50 متری دیواره حرم  چه عکسهای فجیعی ..... آری  ابولهب  و ابو جهل به پیش پیغمبربود و اویس قرن در یمن برادر پیامبر می شد و چه خوب سروده بود آنکس که گفته بود :

گر در یمنی چو با منی پیش منی     گر پیش منی و چو بی منی در یمنی

یا صاحب الزمان ما کجاییم.

حبیبی کجایی نه بویی نه شمیمی    بشد از دست جوانی نه به این عشق جوابی

زده بر سر سپیدی دل ما ظلمت و خورشید عالمتاب کجایی 

آری ان لقتل الحسین حراره فی قلوب المومنین لاتبرد ابدا   و تا  راه زینب ادامه دارد خون حسین جاری است و گرنه در گودی قتلگاه گرد زمان آنرا می پوشاند و حال آنکه آب برکه غدیر از این گودال خونین جان تازه می گیرد با  آنکه پدر بزرگوارشان حضرت امیر المومنین علی علیه السلام  درجنگ صفین فرمود بریزید این کاغذ پاره ها را بر زمین که ناطق قران منم متوجه نشدند تا آنکه سر مبارک فرزند گرامیشان با خواندن قران بروی نیزه  این عبارت را معنی نمود  و حدیث ثقلین را تفسیر فرمود که

 اگر سر از تن ما هم جدا کنید ما از قران جدا نمی شویم .

فاعتبروا یا ......

آللهم الرزقنا شفاعه الحسین علیه السلام یوم الورود 

آللهم عجل لولیک الفرج         التماس دعا

16/9/1394

دلنوشته کربلایی علی فرجی


٢٠:١٧ - يکشنبه ٢٩ آذر ١٣٩٤    /    عدد : ٤٧٣٥٣٧    /    تعداد نمایش : ٧٩٧